UA-36994879-1

Ne Dediler ?


Suzan O., Muhasebe Müdürü

“Yaklaşık bir yıldır İlknur Hanım ile bir keşif yolculuğu içerisindeyim. Kendisi ile tanıştığım andan itibaren her yapılan koçluk görüşmemizde ben cebimde anahtarlar biriktirmeye başladım ve bu anahtarları doğru zamanlarda kullanmayı öğrendim. İlk zamanlar bu sürece yoğun temponun içinde nasıl zaman ayıracağımı düşünmüştüm ve daha sonra görüşmelerimizi giderek daha büyük bir hevesle bekler oldum.

İlknur Hanım ile kendimi daha iyi tanımayı, güçlü yönlerimi keşfetmeyi, güçsüz yönlerimi de kendisinin desteği ile geliştirmeyi başardım. Kişisel özelliklerim hakkındaki farklılığımın artması, çevremdeki kişilerle daha yapıcı ve olumlu ilişkiler kurmamı sağladı.İçinde bulunduğum ortamı ve koşulları, öne çıkan özelliklerimi ve birikimlerimin hepsini profesyonelce değerlendirdi. Daha önemlisi farkındalığımı arttırarak önceliklerimi ve hedeflerimi tanımlamamı sağladı ve bu sürec benim için oldukça değerliydi. İlknur Hanım ile geçirdiğin her bir görüşme benim için çok  verimliydi. Her şey için çok teşekkür ederim.

Dilek Ö., Hesap Uzmanı

“Her işin bir bileni vardır derler ya işte bence bu çok doğru. Ne çok şey bildiğimi sanıp yanılıyormuşum meğer. Herşeyle başa çıkabileceğimi ve her olumsuz şey için müdahele edebileceğimi sanıyordum. Ve en son benden uzakta konuşmak istesem de tatmin olmayacağım bir olay karşısında yaşadığım çaresizlikten sonra başa çıkamayacağımı anladım ve o gün daha önceden de gitmeyi çok düşündüğüm ama sanırım gerek görmediğim sevgili danışmanımla ilk görüşmemi gerçekleştirme kararı aldım.Daha ilk görüşmede neyi neden yaptığımı (ben hiç öyle düşünmüyordum) çok güzel bir dille ve ustalıkla anlattı. Kendime bile itiraf edememişim meğer. Artık yaşanılan şeylerin pişmanlığını değil yaşanmışlıkların bana birşey katmış olduğunu düşünüyordum. Artık değer verdiğim kişilere dair yaşanan her olumsuz olayda kendime bir pay çıkarmamaya çalışıyorum. Ben hayata nereden başladığımı biliyorum. Bu yüzden de neyin eksik olduğunu sorgulamıyorum, tamamlamaya çalışıyorum. Sadece onlar mutlu olsun diye davranmıyorum. Seni tanıdığım için şanslıyım İlknur :)”

Can B., Yatırım Bankacısı

“Bir an gelir birşeylerin değişmesi gerektiğini bildiğiniz halde, “comfort zone” ‘dan çıkamazsınız. Değişim için kendinizi yeniden tanımanız, yapabileceklerinizi hatırlamanız gerekir. Tam böyle bir zamanda İlknur Okay ile çalışmaya başladım. Bir kaç seans sonra kendimi “comfort zone” ‘ dan çok uzakta, güçlü ve heyecanlı bir şekilde hayat amacımı ararken buldum. İlknur Okay’ın vizyonu ve yaklaşımı kişisel gelişimimde büyük rol oynadı.”

Zerrin A., Avukat

“İlknur Hanım’la ilk seansımıza kadar bir yaşam koçu bana ne verebilir ki diye düşünmüştüm hep, sonra da denemekten ne çıkar ki dedim…İlk seansımızda bir yaşam çemberi çizip değerlendirdik… Ve baktım ki hayatımı eğri büğrü bir tekerleğin üzerinde DOĞRU götürmeye çalışarak –ama aslında sağa sola yuvarlamaktan öteye geçmeyerek- kendime kocaman yükler ediniyormuşum meğer! O ilk seanstan başlayarak o kadar çok şey öğrendim ki… Kendime dışarıdan bakabilmeyi -aslında içime bakabilmeyi-, yapmak istediklerimin önündeki tek engelin kendi sabotajcı düşüncelerim olduğunu, doğru soruların insanı her zaman doğru cevaplara götürdüğünü ve içimdeki KAPTAN’a her zaman güvenmem gerektiğini…Benzersiz deneyimler yaşadım, yaşıyorum…Hayatımın her alanında yarın nerede ve nasıl olmak istediğimi biliyorum ve dahası oraya nasıl ulaşacağımı öğreniyorum:) Yelkenlimin rüzgarı olmama yardımcı olduğunuz için sonsuz teşekkürler… “

Hande K., Yönetici Asistanı

“Sürekli fokurdayarak kaynamakta olan bir su gibi olmaktan çıkıp, içilebilir, oda sıcaklığında bir su kıvamına yavaş yavaş geliyorum. Artık çevremdekileri ve olayları değil, sadece kendimi kontrol etmeye çalışıyorum, hem de “zorunda” ya da “lazım” olduğu için değil hayatımı çok daha kolaylaştırdığı için. Meğer olaylar istediğim gibi gitmediğinde daha sakin kalabiliyormuşum, meğer “yine başaramadın” diyen sesi susturabiliyormuşum, meğer “bu sefer olmadı ama tamamen bırakma, kaldığın yerden devam et” diyebiliyormuşum kendime. Meğer düştüğüm zaman tek başıma kalmak yerine yardım isteyebilirmişim ve istediğimde yardıma gelen olurmuş. Meğer esneyebileceğim sınırları bilirsem devam etmek daha kolaymış.

Kendime daha ılımlı yaklaşıp, hayatımı başkalarına değil kendime göre şekillendirmeyi, yapamadıklarıma değil, başardıklarıma odaklanmayı öğreniyorum. Bu yolculuğumu, 50 dakikayla kısıtlanmış, “bu seans bitti, önümüzdeki haftaya inşallah” demeyen, her kaçamağımı azarlanmayacağımı bilerek utanmadan paylaşabildiğim, duygusal iniş çıkışlarımı profesyonel bir duvar örerek değil, insan gibi karşılayan biriyle yapmak işimi daha kolaylaştırıyor, daha keyifli bir hale getiriyor.  Daha gidecek çok mesafe var ama çok umutluyum.”

Asuman A., İş Kadını

Bu ülkede yaşayan bireyler olarak, eğitim sistemindeki  bozuklukları bu bozuklukların ergenler üzerindeki etkilerini bilen bir ebeveyn olarak ; kızımda bu sorunları en hasarsız atlatma yöntemleri üzerinde kafa yorarken  girdiniz hayatımıza… Hani çözümünü bildiğiniz halde çözemediğiniz sorular vardır ya, işte tam böyle bir soru…Evde bir ergen, hayatının merkezinde gereksiz bir sınav, rekabet; onunla yatıp onunla kalkan , bununla ilgili gereksiz  ciddi kaygılar yaşayan mutsuz bir çocuğumuz vardı.Onun gülmeyen mutsuz yüzü bizim de hayatımızı olumsuz etkiliyordu.

Bu zorlu dönemi sayenizde çok rahat atlattık.Sadece sınav kaygısı değil onun hayata bakış açısını değiştirip ufkunu açtınız.Gününü, geleceğini planlamasına yardımcı oldunuz, artık bunları zevkle yapıyor.Hayatta akedemik başarıdan başka şeylerin de olduğunu hatırlattınız. Önceden de yaptığı birçok şeyi artık daha da keyifli ve bilinçli yapıyor, farkındalığını arttırdınız.Sadece ona mı, ergenlikte ençok yaşanan anne-çocuk çatışmasında bana verdiğiniz desteklerle bu çatışmalarımız  daha da azaldı. Benim de doğru yaptığıma inandığım yanlışlarımı düzeltiniz. Sonuca ulaşamadığım sorunları sizinle paylaşarak  hep birlikte ortak bir noktada buluşturduk. Hepimiz mutlu olduk.

Ergenliğin halen devam ettiği önümüzde korkulu üniversite sınavının olduğu bu lise döneminde ben anne olarak çok rahatım, desteğinizle bunları da kolayca atlatıp ayakları üzerinde daha sağlam duran, kendine güvenen , ne istediğini bilen ve savaşan  bir birey olacağı konusunda  sayenizde  endişem yok. İyi ki varsınız…

Beste E., Finans Direktörü

Oğlumla İlknur Hanım’a başladığımızda çözmek istediğim konularım çoktu:

-oğlumun tablet/bilgisayar oyunu ve oyun videoları alışkanlığını minimize etmek

-çalışma/ödev yapma sorumluluğu kazanmasını sağlamak

-daha az hoşlandığı dersleri zevkli hale getirmek

-kitap okuma alışkanlığı kazandırmak

-oğlumla eğitici aktivite yaparak onunla birlikte eğlenmek,…

Liste sanırım uzar, gider. Öncelikle sizlere şunu söylemek isterim ki, hepsi oldu. İlknur Hanım oğlumla çok güzel bir ilişki kurdu, onun kalbini kazandı. Bana yukarıda bahsettiğim konularla ilgili birçok metod öğretti, yol gösterdi. Burada kilit noktalardan biri de benim istikrarlı olmamdı. Sanıyorum 1 yıla yaklaşıyoruz, sürekli devam ettik ve bize önerilenleri vakit geçirmeden ve aynen uygulamaya koydum. Başladıktan kısa bir zaman sonra oğlum kendiliğinden “Anne yarın İlknur Hanım gelecek mi?” diye sormaya başladı. Okulda başarıyı yakaladı. Yüksek olmasına rağmen, beklediğinden az not geldiğinde üzülür oldu. Ayrıca İlknur Hanım oğlumun her şeyiyle bir bütün olarak ilgilendi, sadece dersleri ve notları değil, mutluluğu ve huzuru, başarıdan keyif alması, futbolu, piyanosu, sağlıklı beslenmesine kadar… Ne zaman yardım rica etsem, bize yardım etti. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.

Tunç Ö, Beyin Cerrahı

13 yaşındaki oğlumuz İrfan için bir çok aile gibi 7.sınıf itibariyle okula ek olarak haftada bir gün dershane takviyesi ile TEOG sınavı hazırlık sürecine başladık. Sınava hazırlık temposu tahmin edebileceğiniz gibi 8.sınıf itibariyle artmış durumda.

Bildiğiniz üzere bu yaş grubundaki çocuklarda sınav stresinin yanında, bir de ergenlik döneminin getirdiği sıkıntılar olmaktadır. Hem ergenlik döneminin yarattığı sıkıntılar ve hem de sınav stresi, çocuklar üzerinde ağır bir travmaya neden olmaktadır. Çalışan ebeveynler olarak, ailecek bu süreci nasıl daha rahat geçirebileceğimizin endişelerini yaşadığımız bir dönemde İlknur Okay Hanım ile tanıştık. Kendisi 1,5 senedir İrfan ile birebir çalışmalara devam etmektedir.

İlknur Hanım bu süreç içerisinde oğlumuza adeta bir yaşam koçu şeklinde yardımcı olmuştur. Haftada bir saat İrfan ile vakit geçirmektedir. Bu zaman diliminde İlknur Hanım temel olarak iki konuda İrfan’a yardımcı olmuştur. Öncelikle, İrfan’ın ergenlik süreci içerisinde yaşadığı bazı sosyal sıkıntıları (ki bazılarını anne-baba olarak biz bile görememiştik), atlatmasında, bu sıkıntıları çözmesinde  İrfan’a yardımcı olmuştur. Bizim de bazı sıkıntılardan haberdar olmamızı sağlamış ve böylece oğlumuza yardımcı olabilmemizi sağlamıştır. İlknur Hanım sağladığı bu psiko-sosyal destek yanında en az o kadar önemli olduğunu düşündüğüm eğitim desteğini de sağlamıştır. Kendisi oğlumuz ile bire bir ders çalışmamıştır ama zamanı nasıl verimli ve doğru kullanabileceğini öğretmiştir. Ödevlerini bitirmesi konusunda motive edici olmuştur.  Haftada bir saat görüşme dışında sık sık mesaj yolu ile İrfan’ın ders ve ödev konularını  takip etmiştir. Eğitim desteği süreci içerisinde çok önemli gördüğüm bir konu da “sınav sürecini” nasıl yöneteceğini öğretmiştir. Sınavda cevabını bilmediği bir soru karşısında neler yapması gerektiğinden, yanlış cevap şıkları nasıl elimine edilebilir gibi küçük ama çok önemli sınav stratejilerini öğretmiştir.

Sonuç olarak, Ilknur Okay’dan aldığımız destek bu sürecimizde tüm ailemiz adına çok faydalı olmuş ve halen olmaktadır. Bu konudaki uzmanlığı ve tecrübeleriyle bizim için bir yol gösterici olmaya devam etmektedir.

Eda Öztürk Azaklı, Koç

“İlknur’un koçluk yolculuğu, içimdeki ideal “Anne” tanımına can veriyor.

Duygusal, candan, içten ama ayakları yere basan…

Korumacı değil sorumluluk veren…

Eğlenmeyi unutmadan, keyif alarak, ama bedelleri de ödeyerek…

İnsan sarıp sarmalandığını hissederken, nasılsa ayaklarının üzerinde durduğunu farkediyor onunla..,

Teşekkür ederim, paylaşıyor olduğumuz herşey için…

Pınar Ç., Mali Müşavir

“05.09.2012, İlknur’un koçluğu ile tanıştığım tarih. O tarihten bu yana her seansı iple çekiyorum . Biliyorum ki her seans sonunda kendimi daha iyi tanıyor olacağım, bir öncekinden daha iyi, hiç tanımadığım kadar iyi.  Günlük koşuşturma içinde kendimi nasıl da unutuyormuşum meğer.  Oysa en çok kendini dinlemeliymiş insan, aradığımız asıl güç oradaymış , kendi özümüzde. Bunu fark etmemi sağladığı için ve bana bu muhteşem yolculukta rehberlik ettiğin için sonsuz teşekkürler. İyi ki varsın sevgili Koçum .”

Necla K., Üst Düzey Yönetici

Büyük şehir telaşı ve günlük hayat koşturmacası içinde insanın durup kendini dinlemesi ve olaylara biraz yukarıdan bakarak daha sağlıklı kararlar vermesi için yönlendirme alması çok değerli.  Ailemle ve hayatla olan iletişimimde kullanabileceğim ipuçlarını bulmama yardımcı olduğunuz için teşekkürler…

Nez E., Girişimci

45 yaşında, yoğun bir iş temposunda çalışan bir kadın aynı zamanda da bir anneyim. 10 yaşındaki kızım farkındalığı yüksek, yaratıcı tarafı ve hayal gücü çok kuvvetli bir çocuktur. Bu özelliği O’nun herhangi bir durumda asla geçiştirilemez bir çocuk olmasına neden oluyor. Hayatın koşuştumacası içinde bazen uzun uzadıya anlatmaya vakit bulamadığım zamanlar oluyor, işte o zamanlar kızımla aramda çoğunlukla bir çatışmaya dönüşüyordu. Henüz ergenliğe bile girmemiş bir çocukla çatışmanın doğru olmadığını farkettiğimden beri bir arayış içerisindeydim. Tam bu dönemde İlknur Okay’la çalışmaya başladık. İlknur Hn, bana hayata farklı bir pencereden bakmayı, pozitifleri vurgulamının negatifleri görmekten daha önemli  olduğunu öğretti. Nasıl empati kurabileceğimi ve bu sayede çıkabilecek pek çok sorunu daha başından önlenebileceğini gösterdi. Hayatımdaki önceliklerimin ve önem sırasıını farketmemi, hem kendimin hem de kızımın kuvvetli ve zayıf yanlarını ölçebilmeyi ve buna göre bir strateji geliştirmeyi öğretti. Halen devam eden çalışmamızın sadece özel değil iş hayatımda da çok güzel olumlu etkilerini yaşamaya başladım. Kendisine bana kattığı değerler için teşekkür ediyorum.”
Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer takipçilere katılın